سیستم شستشوی CIP

» سیستم شستشوی CIP

سیستم شستشوی CIP چیست؟

CIP مخفف کلمه Cleaning in place (شستشو در محل) و به معنای تمیز کردن می باشد. سیستم شستشوی CIP روشی برای تمیز کردن سطوح داخلی تجهیزات صنایع است.˓ مانند لوله های فرآیند، ظروف و غیره که این عملیات بدون جدا کردن اجزا آنها از هم صورت می گیرد.

تجهیزاتی از صنایع غذایی و نوشیدنی هستند که با دارا بودن سیستم شستشوی CIP به صورت خودکار تمیز می شوند.˓ شامل خطوط انتقال محصول، مخازن فرآوری، هموژنایزر، میکسر، مخلوط کن و پرکننده ها می باشد.

هدف اصلی سیستم CIP تمیز کردن سطوح غیر قابل دسترس, برای دستیابی به یک بهداشت قوی و موثر با تمرکز بروی زمان˓ عمل˓ موادشیمیایی و دما انجام می گیرد. در نتیجه فرآیند سیستم شستشوی CIP تاسیسات˓ در کیفیت و خلوص محصول نهایی بسیار موثر است.CIP System کار تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول انجام می دهد. اینکار˓ برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می شود.

زمان انجام چرخه های سیستم شستشوی CIP معمولاً یا پس از یک فرآیند تولیدی که آلودگی معمولی ایجاد کرده است. و یا هنگام تغییر از یک خط پردازش از یک محصول به محصول دیگر، اجرا می شوند.


مزایای سیستم شستشوی CIP

عملیات ضدعفونی کردن سیستم شستشوی CIP

همانطورکه گفته شد CIP Systems کار تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول˓ برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد.

در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود. زیرا سیستم شستشوی CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند. به همین جهت، حتما به مقاله ضدعفونی خطوط تولید کارخانجات مراجعه نمایید. پس ضدعفونی این نواحی برای سلامت انسانی بسیار مهم هستند.

اگرچه بعضی کارخانه جات هنوز هم از نظافت دستی و نیروی انسانی برای ضدعفونی و تمیز کردن به جای سیستم CIP استفاده می کنند. با این حال میزان دقیق انجام آن و زمان تکرار فرایند را در نظر نمی گیرند. این نوع تمیز کردن اشتباهات و غفلت را در روند سیستم CIP افزایش می دهند. فرایندهای خودکارسیستم شستشوی CIP با اجازه دادن به کامپیوتر برای انجام هر بار عملیات˓ از دستورالعمل هایی مشخص پیروی می کند.پ

این دستورالعمل ها خطاها را کاهش می دهد اگر این پارامترها و دستور العمل ها انجام نشوند. سیستم هوشمند CIP هشدار می دهد تا نشان دهد کدام مناطق از حد استاندارد خارج شده اند.

با این سطح از کنترل، پرسنل و تجهیزات می توانند اطمینان حاصل کنند که تمام پارامترها برآورده شده است. و تمیزکاری طبق هدف برنامه ریزی شده انجام شده است.

علاوه بر سازگاری و تکرارپذیری سیستم CIP˓ ردیابی و ضبط داده ها به دلیل قانون مدرن سازی ایمنی مواد غذایی (FSMA) بسیار مهم هستند. گزارش داده های دقیق˓ اطلاعات لازم برای اثبات اعتبار عملیات تمیز کردن را فراهم می کند.

جنبه ای که در عملیات سیستمیک محصول بسیار مهم است. یک سیستم CIP خوب امکان ردیابی و ثبت کلیه پارامترهای مهم را فراهم می کند.


اهمیت استفاده از مواد شیمیایی در چرخه های سیستم شستشوی CIP

همانطورکه گفته شد CIP Systems کار تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی منابع و پمپ ها را از طریق همان مسیرهای لوله کشی محصول˓ برای از بین بردن آلودگی های تجهیزات در تمام سطوح داخلی آن ها انجام می دهد. در این مسیر باید از ضدعفونی کننده های خاص و سطح بالا استفاده شود.

زیرا سیستم CIP بیشتر در کارخانه هایی استفاده می شود که بیشتر شامل کارخانه های مواد غذایی و یا در ارتباط با مواد غذایی و بهداشتی می باشند. به همین جهت، حتما به مقاله ضدعفونی خطوط تولید کارخانجات مراجعه نمایید. پس ضدعفونی این نواحی برای سلامت انسانی بسیار مهم هستند.


مواد شیمیایی که در سیستم شستشوی CIP استفاده میشود شامل موارد زیر هستند:

درحال حاضر متغیرهای زیادی که برای انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای هر برنامه سیستم شستشوی CIP استفاده می شود. بنابراین توصیه می شود برای خرید مواد شیمیایی مناسب با نیازهای خود˓ با مهندس کارشناس سیستم CIP خود تماس بگیرید.پراستیک اسید به عنوان ضدعفونی کننده سطح بالا در بخش سیستم شستشوی CIP استفاده می شود.

پراستیک اسید با اکسید کردن غشای سلولی بیرونی میکروارگانیسم ها عمل می کند. مکانیسم اکسیداسیون شامل انتقال الکترون است. این محلول از طریق تخریب غشای سلولی، پاتوژن ها را از بین می برند.

فواید استفاده از پراستیک اسید در سیستم شستشوی CIP

در زیر جزئیات بیشتر در مورد مواد شیمیایی رایج مورد استفاده در سیستم CIP و دستورالعمل های کلی برای استفاده از آنها آورده شده است. عوامل تمیز کننده شیمیایی در غلظت مناسب تفاوت قابل توجهی در کارایی سیستم شستشوی CIP شما ایجاد می کنند.


با استفاده صحیح از محصولات در سیستم شستشوی CIP :

برای انتقال راحت تر جامدات بوسیله محلول ضدعفونی کننده، امولسیون می شود.

تیم آرال شیمی مفتخر به تولید ضدعفونی کننده مناسب سیستم CIP و سایر سیستم های مورد استفاده در صنایع و کارخانجات می باشد. همانطور که گفته شد این ضدعفونی کننده جز ضدعفونی کننده های سطح بالا محسوب شده و تضمین کیفیت و اثربخشی مطلوب را به شما می دهد.

هم چنین شما می توانید با مراجعه به مقالات تکمیلی سایت آرال شیمی با موضوع سیستم CIP و نحوه عمل آن به طور کامل با ساز و کار این سیستم ها آشنا شوید. هم چنین، با مطالعه مقاله اکسیدین برای CIP در صنایع لبنی، با نحوه ضدعفونی کردن سیستم های CIP در صنایع لبنی و غذایی آشنا شوید. منبع صلی این مقاله سایت آرال شیمی میباشد و همین طور می توانید مطلب کامل تر با عنوان سیستم شستشوی CIP یا شستشو در محل را در این سایت مشاهده و مطالعه فرمایید.  


آخرین مطالب این وبلاگتعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
بلیط هواپیما چارتریبلیط هواپیما چارتریخرید بلیط ارزان هواپیما چارتری
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی  ساروج   |   ساخت وبلاگ   |   لوازم خانگی