روغن های گیاهی و چربی های حیوانی

» روغن های گیاهی و چربی های حیوانی

انواع روغن ها و چربی ها

مصرف چربی و روغن برای تغذیه انسان حیاتی هستند، زیرا منبع اصلی انرژی و ویژگی های بی شماری در استخرهای بیوشیمیایی هستند که روش منبع استخراج و ترکیب شیمیایی آن بررسی شده است. چربی و روغن، بیشتر از گیاهان و حیوانات تأمین می شوند. در این مقاله روش های سنتی و مدرن استخراج و همچنین تصفیه مورد بررسی قرار میگیرد.

فسفولیپیدهای تری گلیسیرید، استرول، رنگدانه ها، الکل های چرب و توکوفرول برخی از ترکیبات شیمیایی هستند که پیکربندی مولکولی و بیوشیمیایی روغن و چربی های منبع را تعریف می کنند.


انواع چربی حیوانی

چربی کره:


این ماده معمولاً از شیر گاو بدست می آید. این مخلوطی از کره ، آب و نمک است. لیست کره منبع مهمی از ویتامین A است و میزان کمتری از ویتامین D است. این ترکیب شامل 29-32٪ اسیدهای چرب اشباع نشده ، 2-4٪ چند غیر اشباع و (12-32٪) اسیدهای چرب اشباع است.

طعم مشخص و رنگ زرد آن از عوامل مهم محبوبیت آن است. از آن استفاده می شود به عنوان یک جدول پخش کاهش یافته است در حالی که افزایش استفاده از مارگارین به دلیل قیمت پایین تر ، بهبود و کیفیت یکسان و عوامل بهداشتی. کره کره بخشی از بسیاری از محصولات لبنی دیگر مانند شیر ، پنیر ، بستنی ، خامه قهوه و خامه است.

روغن حیوانی

چربی:


چربی که از بافتهای چرب خوک حاصل می شود. چربی از 46.2٪ اسیدهای چرب اشباع تشکیل شده است. 45.2٪ اسیدهای چرب اشباع نشده 11.0٪ اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده است.

تالو: پیِ خوراکی در درجه اول از گاو گوشت گاو بدست می آید. در دمای اتاق ، سخت تر و محکم تر از گوشت خوک است. گل گیاه پالو از 9/54 درصد اسیدهای اشباع شده کامل تشکیل شده است. 40.9٪ اسیدهای چرب اشباع نشده 4.2٪ اسیدهای چرب اشباع نشده تشکیل شده است.


روغن ماهی:


روغن ماهی را می توان در بدن یا کبد چندین ماهی از جمله؛ نهنگ ، ماهی قزل آلا و غیره تولید می شود. ترکیب اسیدهای چرب نه تنها از گونه ای به گونه دیگر ، اغلب حتی از یک ماهی به ماهی دیگر از همان گونه متفاوت است.

روغن جگر ماهی:


این روغن از جگرِ ماهیِ (ماهی ماهی) گرفته می شود. مانند اکثر روغنهای ماهی ، این ماده دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است. ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)و اسید Docosahexaenoic (DHA) روغن کبد ماهی نیز حاوی ویتامین A و ویتامین D است.

روغن جگر ماهی

انواع روغن گیاهی

روغن سویا:


این ماده از دانه گیاه سویا بدست می آید. این روغن در بیشترین مقدار تولید شده است. این روغن خوراکی غالب در ایالات متحده است. این ماده از 61٪ اسیدهای چرب اشباع نشده چند لایه ، 25٪ اسید چرب اشباع نشده تک و 15٪ اسیدهای پرز اشباع تشکیل شده است.

اسیدهای لینولنیک 89 و 11 درصد از کل اسیدهای چرب ضروری را از این منبع تشکیل می دهند. حدود 48٪ روغن سویا در روغن های مارگارین ، کوتاه کننده ، پخت و پز و سالاد ، سس مایونز استفاده می شود. اینها هر دو از نظر غذایی اهمیت دارند اما همچنین باعث بی ثباتی اکسیداتیو این روغن می شوند.

روغن سویا

روغن نخل:


این روغن از میوه های درختان خرما تولید می شود. lt کارآمدترین کارخانه تولید روغن نخل است. اکنون در لیست روغنهای تولید شده در سراسر جهان مقام دوم را به خود اختصاص داده است. روغن پالم یک ترکیب اسید چرب متعادل است که در آن سطح اسیدهای چرب اشباع تقریباً برابر با اسیدهای چرب اشباع نشده است.

به نظر می رسد هر چه روغن های نخل، اشباع نشده تر باشند، روغن خرما با رنگ قرمز تیره و غلظت بیشتر با کاروتنوئیدها و آنتوسیانین ها زیادتر تولید می شود. همچنین سرشار از ویتامین E است که به صورت توکوفرول و توکوترینول وجود دارد. تقریباً 90٪ روغن پالم در بسیاری از موارد به عنوان محصولات خوراکی استفاده می شود.


روغن کانولا:


این روغن گیاهیِ خوراکی است که از گیاهان دانه کلزای نسبتاً جدید دریافت می شود. از نظر تولید روغن و چربی ، مقام سوم را به خود اختصاص داده است. روغن کانولا سطح کمی اسیدهای چرب اشباع (حدود 6٪) دارد.

پایداری روغن ol’tl1is بیشتر با وجود اسید لینولنیک ، کلروفیل و محصولات تجزیه آن باعث از بین رفتن سایر اجزای جزئی با واکنش شیمیایی بالا می شود. این سرشار از توکوفرول است.

روغن های گیاهی

روغن آفتابگردان:


چهارمین روغن محبوب روغنهای گیاهی. که در برخی کشورها به سویا. روغن نخل و دانه پنبه ترجیح داده می شود. این روغن در مکان های جغرافیایی محدودی پرورش می یابد. مقدار کل چربی اشباع شده کمتر از 10٪ است. 55-75٪ اسید اولسیه و I5-35٪ اسید لینولئیک.


روغن نارگیل:


این ماده از کوپرا بدست می آید که گوشت نارگیل خشک شده از نخل نارگیل است که به کوکوس نوسفرا (Cocos nucifera) معروف است. این روغن به عنوان چربی طبقه بندی می شود زیرا در دمای اتاق جامد است ، اما به روغن مایع، در دمای بالاتر از 25.60 درجه سانتیگراد تبدیل می شود. lt با n درصد زیاد اسید مایع مشخص می شود.

استفاده از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی در موتورهای سوخت

روغن های نباتی اخیراً به دلیل مزایای زیست محیطی و همچنین ساخت آنها از منابع تجدید پذیر ، جذابیت بیشتری پیدا کرده اند. بیش از 100 سال پیش، رودلف دیزل روغن نباتی را به عنوان سوخت موتور خود آزمایش کرد (شای ، 1993). روغن های گیاهی و چربی های حیوانی می توانند جایگزین کسری از دستگاه های تقطیر نفتی و پتروشیمی های نفت در آینده نزدیک بشوند. در حال حاضر سوخت های روغن نباتی با سوخت های نفتی رقابت ندارن، با این حال گران ترند. با افزایش اخیر در قیمت نفت و عدم اطمینان در مورد دسترسی به نفت ، علاقه به استفاده مجدد وجود دارد روغنهای گیاهی در موتورهای دیزلی. محدوده جوش دیزل از علاقه خاصی برخوردار است زیرا نشان داده شده است که انتشار ذرات را به میزان قابل توجهی نسبت به کاهش می دهد.


چربی و مواد تشکیل دهنده روغن

تری گلیسیرید:

تری گلیسیرید از سه اسید چرب متصل به یک مولکول گلیسرول تشکیل شده است. اگر هر سه اسید چرب یکسان باشند، یک تری گلیسیرید ساده است. ترکیبات شیمیایی موجود در چربی قبل از تقسیم شدن توسط شیمی دانان به عنوان تری گلیسیرید شناخته می شوند. از آنجا که تعدادی اسید چرب مختلف در چربی های طبیعی که هم شامل چربی حیوانی و هم روغن گیاهی می شود، وجود دارد.


مونو و دیگلیسیرید:

مونو و دیگلیسیرید مونو و دی استرهای اسیدهای چرب و گلیسرول هستند. آنها به صورت تجاری توسط واکنش گلیسرول و تری گلیسیرید یا استری شدن گلیسرول و اسیدهای چرب تهیه می شوند. در نتیجه هضم طبیعی تری گلیسیریدها، مونو و دیگلیسیرید در دستگاه روده ایجاد می شوند.

آیا روغن های گیاهی و چربی حیوانات برای سلامتی شما مضر هستند؟

مصرف روغن های گیاهی در قرن گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

بیشتر متخصصان اصلی بهداشت آنها را سالم می دانند، اما روغن های گیاهی و چربی حیوانات ممکن است مشکلات سلامتی ایجاد کنند.

اثرات آنها بر سلامتی بستگی به اسیدهای چرب موجود در آنها ، از گیاهان استخراج شده و فرآوری آنها دارد.

کدام یک بهتر است؟ روغن های گیاهی یا روغن های حیوانی؟

جهت مشاهده پاسخ این سوال و مطالب کامل به مقاله بررسی جامع فرآورده های روغنی شامل روغن های گیاهی و چربی های حیوانی  مراجعه نمایید. که منبع اصلی این مقاله در سایت www.aralshimi.com می باشد.


آخرین مطالب این وبلاگثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
بلیط هواپیما چارتریبلیط هواپیما چارتریخرید بلیط ارزان هواپیما چارتری
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان  ساروج   |   ساخت وبلاگ   |   لوازم خانگی