ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و آب فاضلاب

» ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و آب فاضلاب

ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و آب فاضلاب میزان محافظت در برابر تماس با ارگانیسم های بیماری زا را شامل می شود که عامل ایجاد وبا، فلج اطفال، حصبه، هپاتیت و تعدادی دیگر از بیماری های باکتریایی، ویروسی و انگلی هستند. ضد عفونی کردن آب فرآیندی است که در آن درصد قابل توجهی از ارگانیسم های بیماری زا کشته یا کنترل می شوند. به دلیل آن که یک ارگانیسم بیماری زا می تواند حجم وسیعی از آب یا فاضلاب را در برگیرد، اندازه گیری اثر ضد عفونی کننده اغلب با استفاده از ارگانیسم های شاخص انجام می پذیرد که در مقادیر زیاد در جایی که پاتوژن ها در آن حضور داشته باشند، وجود دارند. رایج ترین ارگانیسم شاخص کاربردی در ارزیابی آب آشامیدنی کلیفرم آن است، مگر آن که دلیلی برای تمرکز روی یک پاتوژن خاص وجود داشته باشد. شایع ترین ارگانیسم شاخص برای ارزیابی فاضلاب، کولیفرم مدفوع است. فاضلاب های خانگی در مقایسه با آب های سطحی متداول تقریبا ۱۰۰۰ برابر ارگانیسم بیشتری دارند. منبع (گروه مهندسی اوژن اطلس سپهر)


دلایل ضدعفونی کردن آب آشامیدنی و آب فاضلاب


 

انواع ضدعفونی کننده های آب و فاظلاب

 

آب ژاول

آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم، مایعی زرد رنگ با درجه خلوص 10تا 16 درصد می باشد که با نام هایی از قبیل کلر مایع، آنتی فرمین، اکسید کلراید سدیم شناخته شده و دارای فرمول شیمیایی Naocl می باشد. این مایع زرد رنگ که بیشتر برای ضد عفونی آب و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد، دارای بو و طعم تندی بوده و ورود آن به درون بدن انسان و تماس با زخم ها بسیار خطرناک است. علاوه براین، لازم به ذکر است که کلر مایع فرار می باشد و با افزایش دمای محیط تجزیه می گردد. به همین دلیل لازم است برای نگهداری از آنها از ظروف در بسته و مات استفاده گردد. 

معایب آب ژاول

علیرغم مزایای بسیار زیادی که آب ژاول نسبت به گاز کلر دارد، لازم است قبل از استفاده از آن با خطرات و معایب کلر مایع نیز آشنا باشید.

از مهم ترین محدودیت های موجود در آب ژاول می توان به موارد زیر اشاره نمود: 

کلر زنی

کلر برای اولین بار در سال 1908 در یکی از شهر های آمریکا به یک سیستم آب همگانی افزوده شد و در نابودی بسیاری از میکروب های حامل بیماری های واگیر منتقل شده از طریق آب از جمله وبا و تب تیفوئید موثر بود. این روش گندزدایی به مدت 80 سال در شهرهای مختلف استفاده شده و دارای اثرات مثبت بر بهداشت همگانی و سلامت عمومی جامعه بوده است.

 


معایب و مضرات کلرزنی  

اشعه ماوراء بنفش (UV)

انسان از قرن ها پیش دریافته بود که نور خورشید میتواند از اشاعه عفونت و میکروب جلوگیری کند.

سالها بعد دانشمندان ثابت کردند که فعالیت و تکثیر میکرو ارگانیسم ها زمانی که تحت تابش نور آفتاب قرار می گیرند متوقف می شوند و مشخص شد که عامل این پدیده نور مرعی خورشید یا همان اشعه ماوراء بنفش می باشد. بنابه آمار رسمی تا سال 2009 حدود دو هزار شهر اروپایی برای گند زدایی آب های مصرفی از اشعه ماوراء بنفش استفاده کرده اند.

اشعه ماوراء بنفش قادر است فرم فعال باکتری، ویروس، تک یاخته و اسپور را غیر فعال کند و از تکثیر آن جلوگیری کند.

 

معایب اشعه ماوراء بنفش (UV)

اثر ماندگاری و تداوم مستمر در مراحل ثانوی گندزدایی ندارد

برای مواردی که مواد جامد معلق بر روی آب زیاد از حد باشد کارایی کمتری دارد

لاشه و مواد جامد باقی مانده از میکرو ارگانیسم ها در آب باقی میماند و موجب آلودگی ثانویه آب میشود و…

 

استفاده از اکسیدین در مرحله ضدعفونی فاضلاب

به منظور جلوگیری از مشکلات ناشی از کلر و یا ازون باید ماده ضدعفونی کننده مناسبی را بعنوان جایگزین پیدا کرد. اکسیدین از ۴۰ روش مختلف با انواع آلودگی های میکروبی مقابله می کند. بنابراین مقاومت باکتریایی در مقابل این ماده بوجود نمی آید. همچنین محلول اکسیدین پس از انجام ضدعفونی فاضلاب به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود. به همین دلیل می تواند جایگزین مناسبی برای کلر و ازون باشد.

باتوجه به موارد ذکر شده در بالا، اکسیدین برای ضدعفونی آب ورودی خط تولید صنایع مختلف، ضدعفونی سیستم RO و UF، ضدعفونی فاضلاب کشتارگاه، صنایع غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرند.


متاسفانه مرورگر شما، قابیلت پخش فایل های صوتی تصویری را در قالب HTML5 دارا نمی باشد.

توصیه ما به شما استفاده از مروگرهای رایج و بروزرسانی آن به آخرین نسخه می باشد

با این حال ممکن است مرورگرتان توسط پلاگین خود قابلیت پخش این فایل را برای تان فراهم آورد.


آرال شیمی محلول اگوسیب را جهت تصفیه فاضلاب و جایگزین مناسب کلر و آب ژاول و اشعه ماوراء بنفش تولید می کند. این محلول در ظروف مختلف از جمله ده لیتری تولید و عرضه می شود. و میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ریگان از کار شناس های فنی این صنعت به سایت www.aralshimi.com مراجعه نمایید. و همچنین جهت مطالعه نسخه کامل تر مقاله اینجا کلیک کنید.

 آخرین مطالب این وبلاگبلیط هواپیما چارتریبلیط هواپیما چارتریخرید بلیط ارزان هواپیما چارتری
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان  ساروج   |   ساخت وبلاگ   |   لوازم خانگی