ضدعفونی تجهیزات پزشکی و اماکن بهداشتی

» ضدعفونی تجهیزات پزشکی و اماکن بهداشتی

مراکز درمانی، بیمارستان ها و کلینیک ها همه روزه شاهد تعداد بالایی از مراجعه کنندگان و بیماران می باشند و مسلم است که حضور افراد بیمار در چنین مراکزی و تماس مستقیم آنها با تجهیزات پزشکی و وسایل عمومی به کار رفته در ساختمان، می تواند اصلی ترین راه برای انتقال، رشد و تکثیر انواع گوناگون میکروب ها و ویروس ها باشد. شستشو و نظافت موثر و با کیفیت تجهیزات، ضمن کنترل و ممانعت از رشد و انتقال باکتری ها و ویروس ها، ضامن سلامت افراد شاغل و مراجعه کننده به این اماکن بوده و مانع از شیوع و اپیدمی بیماری های گوناگون می گردد، از این رو ضد عفونی تجهیزات پزشکی امری ضروری در چنین اماکنی می باشد. استفاده از شیوه های سنتی نظافت و اسپری مواد شوینده یا ضد عفونی کننده بر روی انواع سطوح و تجهیزات به طرز چشم گیری احتمال تکثیر و رشد باکتری ها را کاهش می دهد.

ممکن است سطوح تجهیزات پزشکی با عوامل عفونی آلوده شده باشد و به عنوان وسیله ای در شیوع انتقال از فرد به شخص دیگر عمل کند. استفاده صحیح از ضد عفونی کننده های پزشکی می تواند به مهار و جلوگیری از شیوع باکتری ها و ویروس های مضر کمک کند. بسیاری از بیماریهای عفونی با استفاده صحیح از محصولات ضدعفونی کننده پزشکی و با ضدعفونی روتین دستگاههای پزشکی می توانند در مسیرهای خود متوقف شوند.

 

تاًثیر محلول ضدعفونی کننده فوداسیب در طیف های مختلف تجهیزات و ابزار آلات پزشکی 

بر اساس مطالعات تجربی و پژوهش­های صورت گرفته در خارج از کشور، محلول ضدعفونی کننده اکسیدین- سرفوسیب که بر پایه پراستیک اسید می باشد، از بین برنده باکتری، قارچ ها، انواع ویروس ها نوروویروس­های انسانی (hNoVs) ژنوتایپ یک (GI) و ژنوتایپ ۲ (GII)، باکتریوفاژ MS2 و نوروویروس مورین (MNV)، باکتری­های کولیفرم[۱]، و گیاردیا[۴]و... می باشد. همچنین در کاهش عفونت ناشی از کالسیو ویروس گربه (FCV) و نورو ویروس موش نقش به­سزایی داردر طبقه­بندی گندزدایی سطح بالا قرار دارد. تجهیزات نیمه بحرانی حساس به دما مانند آندوسکوپ­های فایبراپتیک و قابل انعطاف نیز توسط سرفوسیب ضدعفونی می شوند.

ضدعفونی سطوح و همچنین ضدعفونی دست به منظور کاهش انتقال آلودگی و بیماری بسیار ضروری است.

ویژگی های ضدعفونی کننده فوداسیبمکانیزم اثرگذاری سرفوسیب

محلول ضدعفونی کننده سرفوسیب بر پایه پراستیک اسید توانایی از بین بردن میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را دارد. پروکسید هیدروژن موجود در این ترکیب بسیاری از گروههای عملکردی سلولی و بین سلولی اعم از پروتئین ها و آنزیم های موجود در میکروارگانیسم ها و ویروس ها را اکسید و غیر فعال می سازد. در اثر اکسیداسیون باندهای پروتئینی، دیواره سلولی پاره شده و به علت اکسیداسیون آنزیم ها، فعالیت بین سلولی در کمترین زمان ممکن از بین می رود

نحوه استفاده

جهت ضدعفونی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آندوسکوپ، لوازم آزمایشگاهی وغیره، بعد از شستشوی اولیه در محلول سرفوسیب غوطه ور می شوند. همچنین محلول را می توان به صورت مستقیم روی سطح مورد نظر اسپری نموده و یا نیز با اغشته نمودن گاز استریل و یا پنبه به محلول سرفوسیب و کشیدن آن روی سطوح مورد نظر از محیطی استریل و کاملا ضدعفونی شده برخوردار شدو همچنین میتوانید ویدئو آموزش استفاده از محلول ضدعفونی کننده فوداسیب را در مقاله نحوه استفاده از محلول ضدعفونی کننده غیر الکلی فوداسیب تماشا گکنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نظافت و پاکسازی تجهیزات، محیط و اماکن پزشکی، مطب ها، بیمارستان ها میتوانید به مقاله ضدعفونی تجهیزات پزشکی در سایت www.aralshimi.com مراجعه نمایید


آخرین مطالب این وبلاگتعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
بلیط هواپیما چارتریبلیط هواپیما چارتریخرید بلیط ارزان هواپیما چارتری
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی  لوازم خانگی   |   ساخت وبلاگ   |   ساروج